Strona 114Strona glowna →
02 2 marca 2011

Dzień otwartych drzwi

Szkoła jest przede wszystkim sprawą rodzin. Rodzice, nie mogąc sami zapewnić wykształcenia własnym dzieciom, posyłają je do szkół. W różnych krajach, głównie w USA, funkcjonuje coś takiego jak homesch

03 1 marca 2011

Niezależność myślenia - mój podręcznik katechetyczny

Niezależnie od transcendentalnego smutku, wypełnić muszę swoje zadanie. Przyjąłem je dobrowolnie. Goryczy dodali spece od dziur w płocie. Stara to tradycja. Teraz zamiast o miedze, spierają się o dziu

28 lutego 2011

Smutek i nadzieja

Po "Wizji (kosmicznej) apokalipsy" w TV4 dopadł mnie transcendentalny smutek. Skąd? Dlaczego muszę go wyznać i opisać? Dlaczego ja? Dlaczego nie w Nowym Yorku, Paryżu, ani w Warszawie, tylko w Annopol

05 26 lutego 2011

Kapitał ludzki - wartości i osoba! Ostateczność i Zbawienie1,2,3

Nie stawiajmy wozu przed koniem. Dookoła spotykam ludzi, którzy chcą wyciągnąć jakieś pieniądze z kapitału ludzkiego, lecz nawet ze świecą nie mogę znaleźć tych, którzy chcieliby rozmawiać o wartościa

06 25 lutego 2011

Przyjaciele i hitlerowcy 1,2

Słowo Życia jest kołem napędowym niejednego pisania. W nim można zawsze znaleźć wiernych przyjaciół. Od rana do wieczora. Od kiedy się je odkryje, dopokąd się nie utraci władz umysłowych. " Un amico f

07 23 lutego 2011

Decydujmy razem... o miłości

" Chi non e contro di noi e per noi " - Hurra! Dzisiaj tłumaczę bez problemu i z całkowitą pewnością - "Kto nie jest przeciwko nam, jest z nami". Sprawdzam tylko, które to zdanie w księdze życia. (Mk

08 22 lutego 2011

Osobny świat i większa wspólnota 1,2

"A te daro le chiavi del regno dei cieli" (Mt 16. Założę się, że tym razem musi być na końcu królowanie (królestwo) i niebo. Coś mi chodzi po głowie jeszcze. Jakby jakieś " la ci darem la mano (?)", c

09 20 lutego 2011

Bez-sen-ność w Annopolu i senność Wspólnoty

"Fino a quando dovra sopportarvi?" - przepisuję z włoskiego kalendarza. Zadaję sobie myślenie. Więcej myślenia. Więcej poszukiwania tego,co kryje się za słowami. Nie ważne w jakim języku. No, nie końc

10 20 lutego 2011

Miewam piękne sny 1,2

Miałem dobry sen. Byłem, byliśmy na jakiejś wycieczce, może podczas kolonii. Oglądaliśmy piękną robotę inżynierów wojskowych. Odrestaurowaną, wielką na kilka pięter, budowlę z drewna, dużo większą niż

11 19 lutego 2011

"Siedź w budzie", Dwójca Święta i nowy symbol

Zasada rekolekcji ignacjańskich "siedź w budzie" bardzo mnie intryguje. Może dlatego, że przerabiam ją skrupulatnie przez ostatnie dni. Dzisiaj bardziej świadomie niż przed 22 laty. Określenie "słomia