Strona 96Strona glowna →
02 4 października 2011

1)"Mów o Królestwie Bożym" i 2) Literacko o braku dialogu

Boisz się następnego dnia w szkole. Czujesz, że nie potrafisz się dobrze przygotować? Więc nie wiesz, jak pójdą ci katechezy? "Mów o Królestwie Bożym". Usłyszałem tę podpowiedź. Doszła do mnie. Tak si

03 4 października 2011

PROSTOTA - promieniująca pełnią JEDNOŚĆ

Wyjazd do Warszawy pozbawia sił. Zwłaszcza w takich okolicznościach jak dzisiaj. Ale trzeba pisać. Nasze czasy wołają o świadectwo. Czasy przemian ustrojowych, czas młodej i niedojrzałej polskiej demo

3 października 2011

JA-CZŁOWIEK

Jestem sam dla siebie królikiem doświadczalnym. Od samego rana. Budzę się w jakimś stanie. Psychicznym? Mentalnym? Duchowym? W każdym. Niektóre "stany wewnętrzne" budzę dopiero kawą. Każdy z nas może

05 2 października 2011

Drżenie i moc - katecheza o naszych mszach szkolnych niedzielnych

Szkolna msza święta niedzielna może być znakiem i narzędziem w życiu naszej wspólnoty lokalnej, zwłaszcza Rzeczpospolitej Norwidowskiej. Czego znakiem? Czego narzędziem? Odpowiedzią niech będzie cały

06 1 października 2011

Sen o wolności

W jakimś serialu za plecami słyszę rozmowę: - Długo byłeś w Londynie? - Ponad rok. Wyjechałem na wakacje, znalazłem dobrą pracę, mieszkanie, wziąłem dziekankę i zostałem. - Na zawsze ? - Dla mnie na z

07 30 września 2011

Realizm i straty moralne

Wczorajszy post na blogu Łazarza rozwiał moje wątpliwości, czy powinienem pisać o konflikcie szkoła-radna/nauczycielka. Potrzebujemy obiektywizacji, żeby nie sfermentować i zdziwaczeć. Świat bez dialo

08 29 września 2011

Polemika o istotę (prawdy, szkoły, gminy, parafii, życia...)

Chodzi o coś więcej, niż spór dwojga ludzi, miejscowych nauczycieli: Krystyny i mnie. Tym bardziej nie o to, żeby kogokolwiek niszczyć, czy pozbawić dobrej opinii i szacunku. Każdemu człowiekowi przys

09 28 września 2011

Skarby i problemy

Nie chce mi się dzięciolić (w klawiaturę), ale chyba byłoby niedobrze dołączyć do milczących. Bo świat jest. Bo prawda jest. Bo jestem. Bo Bóg jest. Na katechezy chodziłem z projektorem. Pokazywałem s

10 27 września 2011

Całość poglądów i jej brak

Zauważyłem w jednym ze swoich postów fałsz, popełniony przez zbytnią poprawność języka - "Od dawna są w gminie dwa obozy, jeden skupiony wokół prac szkoły (i parafii), drugi przeciwko nim. " Jest prze

11 26 września 2011

Norwidowskie w wieczność za-chwycenie

Msza Norwidowska pokazała, jak mogłyby wyglądać msze szkolne niedzielne. Gdyby Sobór był bardziej uszanowany i nauczany w polskim kościele. Gdyby nauki JPII, wyrastające całkowicie z nauki Soboru (któ